Юрій Павленко _ 18.04.2009, 00:24
Cьогодні встановлено ряд пільг малозабезпеченим громадянам, сім’ям з дітьми, якими можуть скористатися багатодітні сім’ї. Законом України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми” встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей.
Відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям” надається грошова допомога найменш соціально захищеним сім'ям, а саме тим, які мають середньомісячний сукупний дохід нижчий від прожиткового мінімуму для сім’ї.
Відповідно до Закону України „Про податок з доходів фізичних осіб” платник податку, який має троє і більше дітей віком до 18 років (у розрахунку на кожну дитину), має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного з джерел на території України від одного працедавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги.
Законом України „Про охорону дитинства” на місцеві органи влади покладено завдання організації пільгового проїзду міським пасажирським транспортом (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості дітей з багатодітних сімей. Держава гарантує дітям, які потребують соціального захисту, пільгові умови для вступу до державних та комунальних професійно-технічних, вищих навчальних закладів, за умови наявності у них достатнього рівня підготовки.
Урядом у 2004 р. запроваджено надання одноразової грошової допомоги непрацюючим малозабезпеченим громадянам, зокрема багатодітним, у випадку тривалої хвороби, смерті близьких родичів (одного з подружжя, дітей) чи стихійного лиха.
Якщо багатодітні родини є малозабезпеченими, їх діти забезпечуються безкоштовними гарячими обідами, відповідно до постанови Кабінету Міністрів “Про організацію харчування окремих категорій учнів у загальноосвітніх навчальних закладах”.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів “Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів” для сімей, які мають трьох і більше дітей, за перебування та харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах встановлено знижку у розмірі 50%, а сім’ї, середньомісячний сукупний дохід яких нижче 100 грн. у розрахунку на одну особу, взагалі звільняються від плати за перебування та харчування дітей у цих закладах.
Постановою Кабінету Міністрів “Про організаційне і фінансове забезпечення відпочинку та оздоровлення дітей в Україні” передбачено щорічне в першочерговому порядку забезпечення відпочинку та оздоровлення дітей із багатодітних сімей.
Відповідно до Положення про призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів № 848, за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги, які надаються відповідно до чинного законодавства, і обсягом визначеного Кабінетом Міністрів обов’язкового відсотка платежу, багатодітні сім’ї можуть скористатися правом на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.
Відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення” жінки, які народили п’ятеро або більше дітей і виховали їх до восьмирічного віку, а також матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на пенсію за віком після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 15 років із зарахуванням до стажу догляду за дітьми, але не довше, ніж до досягнення кожною дитиною 3–річного віку.
Згідно з Законом „Про пенсії за особливі заслуги перед Україною” матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку, особам, відзначеним почесним званням України "Мати-героїня", встановлюється пенсія за особливі заслуги перед Україною.
Пенсія за особливі заслуги встановлюється жінкам, які мають право на пенсію за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом.
Матерям, які народили п’ятеро і більше дітей та виховали їх до шестирічного віку надбавка встановлюється в розмірі від 35 до 40% прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність.
2) Що ж до процедури усиновлення, на веб-сайті Міністерства викладена схема усиновлення громадянами України у десяти кроках, які сім’я має зробити, якщо у неї з’явилося бажання усиновити дитину - http://www.kmu.gov.ua/sport/control/uk/publish/article?art_id=71365&cat_id=69438, а також детальна покрокова інформація - http://www.kmu.gov.ua/sport/control/uk/publish/article?art_id=101235&cat_id=69438
1-й крок: подружжя, яке бажає усиновити дитину, звертається з письмовою заявою до служби у справах дітей за місцем проживання. До заяви додаються документи, починаючи від довідки про зарплатню і стан здоровя батьків – до довідки про відсутність судимостей.
2-й крок: протягом 10 днів працівник служби у справах дітей складає акт про обстеження житлово-побутових умов потенційних батьків-усиновителів, готує висновок. У разі прийняття позитивного рішення ставить на облік як кандидатів в усиновлювачі.
3-й крок: кандидати в усиновлювачі знайомляться з банком даних дітей, які підлягають усиновленню.
4-й крок: Служба у справах дітей за місцем звернення кандидатів видає направлення на конкретну дитину, яка перебуває на обліку в службі, до дитячого закладу для знайомства та встановлення контакту з нею.
5-й - кандидати в усиновлювачі звертаються в службу у справах дітей за місцем перебування дитини із заявою про бажання усиновити її.
Керівник дитячого закладу мусить надати кандидатам чимало документів щодо дитини (в тім числі й свідоцтва про смерть батьків або копію рішення суду про позбавлення батьківських прав, висновок про стан здоров’я дитини, фізичний, розумовий стан і т.д.).
Кандидат в усиновлювачі має право ознайомитися з особовою справою дитини, яка може бути усиновлена, провести додаткове медичне обстеження дитини, яка може бути усиновлена.
6-й крок: Служба у справах неповнолітніх за місцем проживання дитини протягом 10 робочих днів готує висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини для подання до суду. Якщо висновок позитивний, до суду подаються 14 документів (заява про усиновлення, довідка про зарплату, висновок про стан здоров’я дитини і т.п.).
7-й крок: Проходить судове засідання про усиновлення. Усиновлення дітей здійснюється на підставі рішення суду.
8-й крок: отримавши копії рішення суду (через 10 днів з дати винесення рішення), усиновлювачі зобов’язані особисто забрати дитину з місця її перебування після надання копії рішення суду про усиновлення та копії паспортів кожного з усиновителів.
9-й крок: в органах реєстрації актів цивільного стану на основі рішення суду та старого свідоцтва про народження дитини видається свідоцтво про усиновлення, нове свідоцтво про народження та вноситься запис про дитину в паспорт усиновителів.
10-й крок: зареєструвати дитину в паспортному столі за місцем проживання усиновителів.